Til hovedsiden
  Næravisa for Drangedal, kvar torsdag  fredag 03. sep 2010
Send oss dine tips!
 

  FØRSTESIDEN

   NYTT


Nytt
Leserinnlegg
Leder
Finn nyhet:

   AKTUELT
Lag og foreninger i Drangedal
Fotoarkiv
 
   MARKEDSPLASSEN
Markedsplassen
Send inn annonse

   DRANGEDALSPOSTEN
Kontakt
Om oss
 
Tegn abonnement!

   ANNET
Lenker
Tips oss
   
  Utviklet av InBusiness AS


Gaupefamilie i Øvre Tørdal
OLAF VOGSLAND,  30.12.07

Det er nylig registrert en gaupefamilie med mor og to unger i Øvre Tørdal. Nå minner rovviltkontakt Hilde Tveit om gaupetakseringen i Drangedal, som varer ut januar måned. Det er spesielt observasjoner av gaupefamilier eller spor etter slike hun er interessert i å få.

Gaupetakseringen er i gang. Arkivfoto


Gaupetakseringen i Drangedal foregår i tidsrommet 1. november til 31. januar 2008.
Rovviltkontakt Hilde Tveit vil gjerne minne om dette, og hun presiserer at det er viktig at alle drar ut på sine linjer og at de melder i fra når det er mistanke om observasjoner av familiegrupper. I Drangedal er det totalt 30-35 slike linjer spredd over hele bygda. Disse skal avpatruljeres en gang i perioden.
Det kan være aktuelt å bestemme en felles helg for denne avpatruljeringen, men snøforholdene bør da passe. 2-5 dager gammel snø er ideelt, med dette kan forlenges. Det er familiegrupper som er mest interessant å få melding om, ikkje enslige gauper. Opplysninger om slike familiegrupper skal danne grunnlaget for kvoten i årets gaupejakt.

Gaupefamilie funnet

- Er det meldt om gauper i Drangedal i år?
- Ja, det ble registrert en familiegruppe av gaupe i Øvre Tørdal fredag. Det var gaupemor og to unger. Denne familien ble oppdaget utenom takseringslinjene.
- Hva med nye spor av ulv?
- Det er ikkje meldt om ulvespor eller observasjoner i det siste. Men jeg ber folk også melde fra om de skulle gjøre slike observaasjoner i framtida. Og folk har vært veldig flinke til å si i fra, og det er veldig bra, slutter rovviltkontakt Hilde Tveit.




Tips en venn om denne nyheten.
Til:    Fra:   

« Tilbake


 MENINGSMÅLING

Hva bør Eldhuset brukes til?
Kulturhus
Kinarestaurant
Ungdomsklubb
Leiligheter
Bibliotek
Svar til nå: 8
Kinarestaurant: 25.00%
Kulturhus: 37.50%
Ungdomsklubb: 37.50%